20.12.2010
Od dzisiaj tj. od poniedziałku zmianie uległy dane dotyczące kontaktu ze mna. Zainteresowanych odsyłam do zakładki kontakt.
W ostatni piątek złożyłem ślubowanie radnego obejmując tym samym mandat. Więcej o odstatnich działaniach samorządu
na stronie miejskiej www.lebork.pl
lub na stronie Jarosława Litwina www.jaroslawlitwin.pl
więc się nie rozpisuję.

Przy tej okazji wszystkim Państwu życzę spokojnych, radosnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2011 Roku zdrowia i spełnienia wszelkich marzeń.

12.12.2010
W piątkowy wieczór sala koncertowa Szkoły Muzycznej wypełniona była po brzegi. Po pięciu latach intensywnej pracy Lucyny i Wojciecha Siedlików odbyła sie oficjalna promocja ksiązki "Lębork na pieciolinii". Miło było spotkać, oprócz autorów tej wartościowej publikacji wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną, także kwiat lęborskiego życia muzycznego ostatnich 65 lat. Powróciły wspomnienia mojej młodości zwiazane z muzyczną aktywnością J. Łuszcza, braci Krupskich czy Anki Cygan. Miłe pozdrowienia wymieniłem z W,Budkowskim, W.Karpikiem, M.Frąckowiakiem i J.Przychodą, którzy również przewijają się na kartach publikacji. I można przytaczać jeszcze dziesiątki nazwisk obecnych na sali lęborskich muzycznych "dinozaurów", którym oczy świeciły się z emocji, a stopy spontanicznie wybijały rytm prezentowanych na scenie utworów. Najnowsze czasy to m.in. Michał Głodowski, zespół Lewino i Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska. Na scenie pojawił się też prowadzony przez W.Siedlika chór Belferek oraz kierowany przez T.Formelę chór gospel z akompaniamentem S.Kustusza i A.Łakockiego. Do treści poświęconych muzyce rockowej przyczynili się A.Sakowicz i M.Stolz. Myślę, że dobrze zagospodarowaliśmy na ten cel miejskie pieniądze. Przy tej okazji należy podziękować też R.Pawłowskiemu, H.Żarskiemu, A.Radajewskiemu, C.i K.Grzesiakom, storoście R.Wencie, rodzinie Pomorskich, Z.Biskupskiej oraz pracownikom biblioteki oraz Referatu Promocji UM i wszystkim ofiarodawcom materiałów archiwalnych, którzy wspierali to dzieło.

22.11.2010
Wszystko już jasne. Dziękuję moim wyborcom za poparcie. Zostając radnym Rady Miasta Lęborka szóstej kadencji będę reprezentował Państwa interesy. Prosze zgłaszać wszelkie Państwa problemy i bolączki.

Burmistrz Lęborka
Już w pierwszej turze zwyciężył Witold Namyślak.
Witold Namyślak (PO)748655.47%
Teresa Ossowska-Szara294821.85%
Maciej Szreder (SLD)172612.79%
Jarosław Walaszkowski (PiS)13359.89%

Rada Miasta Lęborka
Platforma Obywatelska (PO) - 8 mandatów; Ziemia Lęborska (ZL) - 5 mandatów; Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - 3 mandaty; Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - 2 mandaty; Lepszy Lębork (LL)- 2 mandaty; Porozumienie Społeczne (PS) - 1 mandat.
Bresler Małgorzata (PO)Stenka Adam (ZL)
Siwka Krzysztof (PO)Litwin JArosław (ZL)
Feszak Jarosław (PO)Walaszkowski Jarosław (PiS)
Richert Marek (PO)Rudyk Zbigniew (PiS)
Zajączkowska Alicja (PO)Leciejewski Leszek (PiS)
Godderis Elżbieta (PO)Przychoda Jan (SLD)
Gosz Jarosław (PO)Szreder Maciej (SLD)
Motyl Mariola (PO)Frącek Zachariasz (LL)
Milczewski Marcin (ZL)Pobłocka Bożena (LL)
Klata Włodzimierz (ZL)Łukian Halina (PS)
Gad Andrzej (ZL)


Rada Powiatu Lęborskiego
Platforma Obywatelska (PO) - 7 mandatów; Ziemia Lęborska (ZL) - 4 mandaty; Porozumienie Społeczne (PS) - 4 mandaty; Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - 2 mandaty; Lepszy Lębork (LL)- 2 mandaty.
Wiktor Tyburski (PO)Tomasz Tutak (ZL)
Maciej Barański(PO)Waldemar Walkusz (PS)
Hubert Namyślak (PO)Krzysztof Pruszak (PS)
Irena Sapińska (PO)Grzegorz Palasz (PS)
Jolanta Szajowska (PO)Jacek Woronowicz (PS)
Dariusz Więckowski (PO)Teresa Ossowska-Szara (LL)
Tadeusz Rabka (PO)Zbigniew Lewandowski (LL)
Ryszard Wenta (ZL)Edmund Głombiewski (PiS)
Agnieszka Pujsza-Pomorska (ZL)Mirosław Lis (PiS)
Zdzisław Chojnacki (ZL)


19.11.2010
W związku z upowszechnieniem w dniu wczorajszym przez gazetę 4 Tygodnie nr 42 błędnych informacji odnośnie wielkości deficytu budżetowego i rozliczania dotacji na działalność społeczną niniejszym, w trosce o rzetelny przekaz informacyjny, jako burmistrz miasta Lęborka wyjaśniam.

Deficyt budżetowy
Błędne jest stwierdzenie na stronie 5 gazety jakoby, cyt.: „W Lęborku burmistrz Klata doprowadził do ponad 40-milionowego deficytu w budżecie miasta." Deficyt budżetu na 2010 rok zaplanowany został na kwotę 12.241.478,17 zł co stanowi 11,73% planowanych wydatków. Stosowne informacje i uchwały w tej sprawie dostępne są pod linkiem: http://bip.um.lebork.pl/strony/7324.dhtml

Rozliczenie dotacji
Błędne jest stwierdzenie na stronie 18 gazety dotyczące dotacji udzielonych dla Caritas przy parafii NMP oraz Civitas Christiana na wypoczynek dzieci z rodzin ubogich, prowadzenie banku żywności i prowadzenie ochronki „Betlejem" jakoby kierująca tymi inicjatywami p.Maria Filip była, cyt.: „ ...hojnie sponsorowana przez miasto dotacjami, których praktycznie nikt nie rozlicza". Każdorazowo rozliczenie dotacji jest szczegółowo badane przez pełnomocnika burmistrza ds. zamówień publicznych p.E.Kruk. Bieżąca współpraca w zakresie merytorycznym pozostaje pod bezpośrednią kontrolą MOPS. Kontrolę kompleksową finansów miasta za ostatnie cztery lata przeprowadziła też Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. W protokole końcowym z dnia 30.04.2010r. RIO nie wskazuje nieprawidłowości w tym zakresie. Stosowne informacje w tej sprawie dostępne są pod linkiem: http://bip.um.lebork.pl/strony/6873.dhtml


18.11.2010
Do wyborców trafiła moja ulotka. Proszę Państwa o głos na moją osobę w nadchodzących wyborach. Jako radny miejski będę zabiegał o realizacje rozpoczętych inwestycji i przygotowanych projektów oraz programów.

17.11.2010
Wczoraj w kinie odbyła się debata kandydatów na burmistrza. Było mniej emocjonalnie niż w 2008r. ale myślę, że było to wydarzenie pożyteczne. Na widowni było ok 150 osób, w znaczącej części kandydatów na radnych różnych szczebli.
Po rundzie pytań dziennikarzy jednakowych dla wszystkich kandydatów, sami kandydaci zadawali sobie pytania, a na koniec pytania zadawała publiczność. Zasadniczo kandydaci byli przygotowani do wyliczenia tego co chcą zrobić. Jeżeli chodzi zaś o wskazanie jak ten cel chcą osiągnąć bywało różnie. Poczynając od stwierdzenia "należy ten problem szybko rozwiązać", "należy podjąć stosowne działania", "należy zminimalizować i zracjonalizować wydatki"- aż po konkrety wskazujące np. źródła finasowania pomysłów, i tu najbardziej realne dla mnie propozycje dawał Witold Namyślak.

Pojawiły się takie tematy jak: miejsca w przedszklach, mieszkania komunalne, usprawnienie ruchu drogowego, darmowy internetu, oferta dla młodych, rozwój przedsiębiorczości, partyjność i prywatyzacja. Wiele z nich warto poznać głębiej ...

14.11.2010
Wczoraj pojawiły się moje pierwsze plakaty. Zawisły na kilkunastu lampach. Kilkadziesiąt w mniejszym formacie wywieszono też w witrynach sklepowych. Minione 2,5 roku skróconej, przedterminowej kadencji burmistrza podsumowałem hasłem Słowa dotrzymuję! Sporo udało sie wykonać i to zarówno w obszarze inwestycji, jak i w pozostałych obszarach zadań samorządowych tj. sport, opieka społeczna, oświata, bezpieczeństwo.

Ostatnio otrzymałem kilka maili od wyborców z prośbą o wiecej informacji na temat list kandydatów, zasad głosowania, okręgów wyborczych itp. Macie więc Państwo nowy dział i ikonę Wybory 2010

27.10.2010
Komitet Ziemia Lęborska do Rady Miasta wystawia najmłodszych kandydatów i ma procentowo najwięcej kobiet na listach.
komitetśr. wiek% kobiet
ZiemLeb42,731%
PO47,221%
OssSzara47,328%
Lewica50,029%
PiS50,229%
PS50,522%
zobacz: LISTA KANDYDATÓW DO RADY MIASTA LĘBORKA 2010-2014

26.10.2010
Dzisiaj podpisłem umowę z Marszałkiem Województwa na dofinansowanie kwotą 9 mln złotych projketu "Rewitalizacja".
Całkowita wartośc prac to 13 mln i obejmą m.in. przebudowę Placu Pokoju, budowę bulwaru na rz. Łebą, rozbudowę monitoringu o 10 kamer (także w rejonie ul. Stryjewskiego). Szkoła Podstawowa nr 3 otrzyma upragniona stołówkę, a przy tzw. "małej czwórce" stanie świetlica środowiskowa. Mamy też kilku partnerów. Starostwo wybuduje salę gimnastyczną przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Parafia franciszkańska przebuduje "dom spotkań" i dziedziniec kościoła. Wspólnota Mieszkaniowa Armii Krajowej 7 odnowi elewację. Partnerzy tj, Starostwo, Parafia i Wspólnota Mieszkaniowa musza wnieść samodzielnie swój wkład własny 30%, a resztę zapewnia dotacja unijna. Podobnie na swoje przedsiewziecia wkład własny zapewnia miasto. Partnerstwo było niezbednym warunkiem ubiegania się o unijna dotacje, dlatego miasto wczesniej ogłosiło w prasie nabór chetnych.