STRONA GŁÓWNA


zobacz VIDEO

O lęborskim przewodnikuJak
segregować?
Jakie ceny?

Jak w blokach, a jak w domkach?
? Najczęściej
zadawane
pytania

Ulotka z ratusza
§ Przepisy
śmieciowe

zobacz VIDEO

Film edukacyjny


Jak to robią inni!

UWAGA: W innych miejscowościach kolory pojemników do segregacji mogą być inne niż w Lęborku.


zobacz VIDEO

Animowany film edukacyjnyStowarzyszenie Zielona Stalówka
zobacz VIDEO
Animowany film edukacyjny
Lęborski przewodnik śmieciowy
Jak segregować? Jakie ceny?
Menu : VIDEO LęborkNEWS | Segregowanie a ceny | W blokach i w domkach | Pytania | Ulotka | Przepisy | VIDEO odpady


O lipca 2013 roku każdy z nas musi się zmierzyć z nowym system zagospodarowaia odpadów i segregowania śmieci. Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż jest ono bardzo drogie, a poprawia stan środowiska tylko nieznancznie. Według mnie istnieją w tym zakresie lepsze sposoby, ale skoro już tak się stało, że "podatek śmieciowy" wszedł w życie, to nauczmy się w tym systemie jak najmniej boleśnie funkcjonować.

Na prośbę lęborczan przekazuję garść moich porad w tym zakresie.
Rozwiązania dla mieszkańców bloków są nieco inne niż dla mieszkańców domków jednorodzinnych dlatego warto odwiedzić też zakładkę Jak w blokach, a jak w domkach?

Jednocześnie zaznaczam, że nie z wszystkimi przyjętymi w Lęborku rozwiązaniami się zgadzam. Wręcz przeciwnie w kilku miejscach mam lepsze pomysły, ale aby nie robić zamieszania w głowach mieszkańców dyskusję nad ulepszeniem systemu i obniżeniem jego kosztów prowadzę obecnie w ratuszy. Jeżeli moje zabiegi się powiodą to o tym poinformuję.


Masz pytanie - skontaktuj się ze mną.
wyślij maila wlodek@klata.pl
zadzwoń na telefon komórkowy: 696 702 072

Ceny

Proponowana przez leborski ratusz miesięczna opłata za śmieci obecnie zależy od ilości osób w rodzinie i od tego czy będziemy śmieci segregowali, czy też zadeklarujemy iż nie chcemy ich segregować.
W sprawie obniżenia opłat cały czas składam wnioski, pokazuje wyliczenia i prowokuję dyskusję w Radzie Miasta. Jeżeli uda się przekonać Burmistrza i radnych proponowane opłaty powinny znacząco się obniżyć. W chwili obecnej należy jednak pogodzić się z tym co ustalono w grudniu 2012r., a więc miesięcznie od każdej zamieszkującej osoby:
- 8,50zł za śmieci segregowane
- 15,00zł, gdy nie będziemy segregowali
- 1,00 zł, za czwarte i każde następne dziecko w rodzinie w wieku do 18 roku życia (lub do 26 roku życia, gdy dziecko uczy się i jednocześnie nie pracuje) - pod warunkiem, że odpady są zbierane w sposób selektywny.


Opłatę należy uiszczać do końca każdego miesiąca.
Jak segregować

Poszczególne rodzaje odpadów wrzucamy do pojemników lub worków o odpowiednich kolorach (żółtym, zielonym, brązowym lub szarym).


Tworzywa sztuczne, metal, papier, opakowania wielomateriałowe

Puste butelki plastikowe, puste butelki po kosmetykach i środkach czystości (np. szamponach) plastikowe opakowania po żywności (np. kubki po jogurtach, margarynach), folie i torby z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka), gazety, czasopisma, książki, torby papierowe, tekturę, kartony, kartoniki po napojach (sokach, mleku) itp.

NIE wolno wyrzucać: Opakowań po lekach, opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po nawozach, środkach chwasto i owadobójczych, opakowań po aerozolach, zderzaków samochodowych, styropianu itp.
Szkło opakowaniowe

Szklane butelki, szklane opakowania po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek , zacisków, gumowych uszczelek) szklane opakowania po kosmetykach, inne opakowania szklane.


NIE wolno wyrzucać: szkła płaskiego (szyby okienne, samochodowe, szkło zbrojone, lustra), szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, porcelany, naczyń typu arco, doniczek, misek, talerzy, żarówek, świetlówek, kineskopów itp.
Odpady zielone biodegradowalne

Trawa, liście, przycięte części drzew i krzewów, kwiaty, łodygi oraz inne części roślin pochodzące z prac porządkowych w przydomowych ogrodach i sadach.

NIE wolno wyrzucać: ziemi, odchodów zwierzęcych, odpadów zmieszanych, odpadów kuchennych
Odpady zmieszane
pozostałości po wydzieleniu z masy śmieci odpadów nadających się do recyklingu oraz odpadów niebezpiecznych, np. worki z odkurzacza, kobiece art. higieniczne, lustra, szkło zbrojone, szkło płaskie, ceramikę, popiół z węgla i koksu, niedopałki papierosów itp.

NIE wolno wyrzucac: gorącego popiołu i szlaki, odpadów ogrodowych, skoszonej trawy, liści, gałęzi
Meble, choinki, lodówki, odpady niebezpieczne i in.

Meble, choinki, duże sprzęty AGD i RTV, skrzynie i duże opakowania np. styropianowe, farby, kleje, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, aerozole, środki czyszczące, a także opakowania po tych substancjach, lampy fluorescencyjne i akumulatory będą zbierane w drodze tzw. "wystawek" bezpośrednio od mieszkańców kilka razy w roku po uprzednim ogłoszeniu szczegółowego harmonogramu.
Baterie, lekarstwa, termometry

Baterie należy wrzucac do pojemników znajdujących się w szkołach, instytucjach, sklepach.

Przeterminowane lekarstwa i termometry rtęciowe można oddawać w lęborskich aptekach.
  • 1. Apteka „GEMINI" - przy al. Wolności 30
  • 2. Apteka „STAROMIEJSKA" - przy ul. Staromiejskiej 17
  • 3. Apteka „PRZY BROWARZE II" - przy ul. I Armii Wojska Polskiego 6
  • 4. Apteka „POD LWEM" - przy ul. Plac Pokoju 4
  • 5. Apteka „POD WAGĄ" - przy ul. Tczewskiej 6
  • 6. Apteka „ZIELONE WZGÓRZE" - przy ul. 10 Marca 16A
  • 7. Apteka „PRZY SZPITALU" - przy ul. Węgrzynowicza 13


Warto odwiedzić też zakładkę Najczęściej zadawane pytania
Menu: VIDEO LęborkNEWS | Segregowanie a ceny | W blokach i w domkach | Pytania | Ulotka | Przepisy | VIDEO odpady