STRONA GŁÓWNA


zobacz VIDEO

O lęborskim przewodnikuJak
segregować?
Jakie ceny?

Jak w blokach, a jak w domkach?
? Najczęściej
zadawane
pytania

Ulotka z ratusza
§ Przepisy
śmieciowe

zobacz VIDEO

Film edukacyjny


Jak to robią inni!

UWAGA: W innych miejscowościach kolory pojemników do segregacji mogą być inne niż w Lęborku.


zobacz VIDEO

Animowany film edukacyjnyStowarzyszenie Zielona Stalówka
zobacz VIDEO
Animowany film edukacyjny
Lęborski przewodnik śmieciowy
Najczęściej zadawane pytania
Menu : VIDEO LęborkNEWS | Segregowanie a ceny | W blokach i w domkach | Pytania | Ulotka | Przepisy | VIDEO odpady


Przysyłacie Państwo wiele pytań w związku z systemem segregacji odpadów miasta Lęborka.


Myślę, że poniższy przegląd najważniejszczych zgłaszanych problemów powinien Państwu ułatwić właściwe postępowanie. Należe mieć na uwadze, że wytyczne ratusza mogą się w przyszłości zmieniać, a tym samym zmianie może ulec zalecany sposób postępowania.

Ile pojemników na odpady należy mieć w kuchni?
    Trzy główne pojemniki.
  • Pierwszy - na papier, metal (w tym puszki), opakowania plastikowe (np. butelki PET) i opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach, mleku itp.) , które trafią ostatecznie do żółtego dzwonu lub żółtego worka
  • Drugi - na szkło opakowaniowe (słoiki, butelki szklane), które trafią ostatecznie do zielonego dzwonu lub zielonego worka
  • Trzeci - odpady zmieszane (to co pozostało po odjęciu ww. oraz odpadów niebezpiecznych), które trafią ostatecznie do szarego pojemnika lub szarego worka
Ale osobno należy zbierać odpady niebezpieczne: leki, opakowania po farbach, opony, sprzet elektryczny i elektroniczny, opakowania po dezodorantach itp. Te będą odbierane co pól roku w drodze tzw. wystawek wprost przed blok. Jeżeli mamy ogród to do brązowego worka możemy zbierać odpady zielone.


Czy należy płacić za zameldowaną u nas córkę, ale przebywającą w innym mieście?
Nie musimy płacić za taką sobę. Fakt czasowego zamieszkiwania takiej osoby poza Lęborkiem należy niezwłocznie zgłosić, aby opłata była obniżona.


Jak postąpić z opróżnionymi plastikowymi butelkami PET (np. po Coli czy wodzie mineralnej)?
Opróżnioną butelkę należy zgnieść (aby zmniejszyć jej objętość) i wrzucić do żółtego pojemnika.


Jak postąpić z puszkami po napojach?
Opróżnioną puszkę należy zgnieść (aby zmniejszyć jej objętość) i wrzucić do żółtego pojemnika.


Jak postąpić ze słoikiem po dżemie?
Opróżniony słoik należy opłukać i włożyć do zielonego pojemnika, a metalową zakrętkę do żółtego pojemnika.


Gdzie wrzucać ubrania, koce, pościel, ręczniki
Wg. informacji ratusza z grudnia 2013 tekstylia można wrzucać do odpadów zmieszanych (pojemnik szary). Przyponę też, że w wielu miejscach stoja blaszane beżowe pojemniki firmowane przez PCK także przeznaczone na ubrania.


Czy będzie więcej tzw. "dzwonów" na selektywnie zbierane odpady dla domków jednorodzinnych?
Dzwonów będzie dwukrtonie więcej niż obecnie, ale tylko w zabudowie wielorodzinne. Nie poparto mojej propozycji, aby dzwony rozstawić także w zabudowie jednorodzinne (argumenty były śmieszne). Odbierania odpadów segregowanych wprost spod drzwi domków jest wprawdzie wygodne dla ich mieszkańców, ale czy to będzie tanie? Wątpię, gdyż pracownicy firmy wywozowej będą musieli ręcznie podnieść i wrzucić na pojazd dodatkowo ok. 80.000 zielonych i żóltych worków z domków jednorodzinnych.


Dlaczego miasto sugeruje wspólnotom aby zakupiły sobie wygodniejsze pojemniki na frakcje segregowane?
Zgodnie z ustawą to miasto powinno zapewnić pojemniki na wysegregowane surowce wtórne w ramach "opłaty smieciowej". Wspólnoty powinny się tego domagać.


Dlaczego niektóre wspólnoty mają tak daleko do dzwonów?
Miasto powinno zapewnić dzwony w odległości nie przekraczającej 80m. Przesądza o tym paragraf 23 ust. 4 rozp. Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Wspólnoty powinny się tego domagać.


Czy resztki kuchenne można wrzucić do brązowego worka?
Nie. Resztki z kuchni albo kompostujemy, albo wrzucamy do odpadów zmieszanych. Worki brązowe przeznaczone są tylko na biodegradowalne odpady zielone (wprost z ogrodu).
(Może uda się to zmienić tak jak w np. w Nowej Wsi Lęborskiej)


Czy w miesiącach letnich odpady organiczne uciążliwe zapachowo będą wywożone częściej?
Nie będzie z tym problemu w śmietnikach zbiorczych dla bloków, gdyż tam śmieci będą wywożone na bieżaco. Niestety w domkach jednorodzinnych zajdzie potrzeba przetrzymywania przez dwa tygodnie (co przy upale 30 stopni może być trudne) odpadów organicznych rozkładajacych się i przykrych zapachowo. Propozycja, by w okresie czerwiec-sierpień skrócić ten okres do jednego tygodnia w przypadku upałów nie znalazła wystarczającego poparcia.


Gdzie w Lęborku bedzie można oddać puszki po farbie, opakowania po olejach, kosmetykach lub chemikaliach?
Takie odpady niebezpieczne trzeba bedzie wozić do Czarnówka, chyba, że przetrzymamy je w domu przez kilka miesięcy do czasu tzw. wystawki.


Jak pozbyć się odpadów remontowo-budowlanych?
Opłata śmieciowa nie obejmuje usługi odbioru odpadów po remoncie mieszkania. Za ich wywóz należy dodatkowo zapłacić specjalistycznej firmie. To bardzo słaby punkt całego systemu, gdyż pomimo entuzjastycznych zapowiedzi nowe prawo nie rozwiązuje problemu podrzucania w lasach opdadów po remontach mieszkań.


Jak płacić bedą za odpady komunalne właściciele sklepów, biur, lokali gastronomicznych i innych firm?
Opłata śmieciowa nie obejmuje sklepów, restauracji i innych firm. Oni powinni zawierać indywidualne umowy z firmami wywozowymi jak w latach poprzednich. To drugi słaby punkt całego systemu, gdyż nie rozwiązuje sygnalizowanego problemu podrzucania odpadów do zbiorczych śmietników dla pobliskich kamienic. Co gorsza zrobi się zamieszanie w takich okolicach, gdzie lokale usługowe, sklepy itp. są mocno wkomponowane w zabudowę mieszkaniową. Nawet jeżeli np. właściciel sklepu z parteru kamienicy mieszkalnej chciałby legalnie i za odpłatnością dokładać smieci do wspólnego smietnika to nie bardzo może to zrobić, bo śmieci od mieszkańców muszą być odrębnie ewidencjonowane od śmieci z lokali usługowych - gdyż miasto nie zdecydowało sie włączyć ich w system "podatku śmieciowego".
(Może uda się to zmienić tak jak w np. w Wicku)


Czy będzie taniej niż obecnie, bo będziemy segregować śmieci, a płacić ma więcej osób?
Niestety będzie drożej. Z obecnej ceny ok. 7 zł za niesegregowane skoczymy od lipca 2013r. na 15 zł, względnie na 8,50 zł, gdy zaczniemy segergować. I to jest cały paradoks odgórnego sterowania i nakazów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał rząd, że gwałtowne wprowadzenie "podatku śmieciowego" zlikwiduje konkurencję na rynku i podniesie znacząco ceny.
(Tylko niektórym wyjatkowo gospodarnym gminom może udać się obniżyć koszty.)


Gdzie wrzucać igły i strzykawki po insulinie?
Niestety jeżeli nie mamy dostepu do punktów odpadów medycznych, to obecnie ten rodzaj odpadów ratusz sugeruje wrzucać do odpadów zmieszanych.
(Może uda się to zmienić np. podobnie jak dla odpadów medycznych zbieranych seklektywnie z gabinetów lekarskich i pielęgniarskich.)

Masz pytanie - skontaktuj się ze mną.
wyślij maila wlodek@klata.pl
zadzwoń na telefon komórkowy: 696 702 072


Menu: VIDEO LęborkNEWS | Segregowanie a ceny | W blokach i w domkach | Pytania | Ulotka | Przepisy | VIDEO odpady