STRONA GŁÓWNA
O mnie :: Klata jako fizyk :: Copernicus

Koło fizyczno-astronomiczne Copernicus założyłem w 1989r. jako młody nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Lęborku. Przez jego szregi przewineło się około 100 uczniów. Oprócz tradycyjnego rozwiązywania zadań bywały zajęcia bardziej ekscytujące.
W 1990r. zorganizowałem latem wspólnie z żoną obóz naukowy astronomiczno-germanistyczny. To był ciekawy eksperyment. Koło wychowało kilku olimpijczyków, z których najwieksze sukcesy nawet na szczeblu centralnym odniesli: Michał Nowak, Damian Bogdanowicz i Jarosław Turkiewicz.

Wśród znaczących przedsięwzięć znajdziemy liczne obserwacje zaćmień słońca i księżyca, komet oraz badania kręgów kamiennych w Węsiorach pod kątem powiązań z kalendarzem i przewidywaniem momentów zaćmień przez Gotów. Badania koła doceniło czasopismo Widza i Życie dwukrotnie nagradzając nas w latach 1997 i 1999 i fundując za każdym razem wspaniały teleskop. W 1997r. - po serii udanych zdjęć komety Hale'a-Boppa - wspólnie z nauczycielem fizyki ze Szkocji Janem Moorem poprowadzilismy w leborskim muzeum wykład popularnonaukowy na temat komet. W 2000r. swoje doświadczenia dydaktyczne zdobyte przy prowadzeniu Copernicusa przekazałem w Warnie w ramach cyklu wykładów Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Astronomicznej (EAAE).