STRONA GŁÓWNA


Owoce budżetu obywatelskiego


(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)


(FOTO: źródło lbo.lebork.pl)
Lęborski Budżet Obywatelski
Jak wpisać Twoje zadanie do budżetu miasta?

Jeżeli masz pomysł jak poprawić komfort życia mieszkańców Lęborka i rozwiązać dokuczające im problem, ale nie wiesz skąd wziąć na to środki, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie


Masz pytanie - skontaktuj się ze mną.
wyślij maila wlodek@klata.pl
zadzwoń na telefon komórkowy: 696 702 072Co to jest budżet obywatelski
W 2013 roku Arkadiusz Mielewczyk (obecnie prezes Stowarzyszenia Lęborski Budżet obywatelski) zgłosił Radzie Miasta projekt uchwały, która pozwala lęborczanom corocznie rozdysponować 1 mln zł na tzw. projekty obywatelskie. Uchwałe podjęto 9 stycznia 2014 roku i od tej pory z budżetu miasta Lęborka wydziela się corocznie 1.000.000 zł bezpośrednio do decyzji obywateli. Pełnoletni mieszkaniec Lęborka może zgłosić przedsięwzięcie służące lokalnej społeczności, a realizacją zajmie się ratusz.

Zobacz:
Efekty z budżetu obywatelskiego 2014

Co i kiedy można zgłaszać
Do 31 marca zgłaszać można wszelkie projekty obejmujące problemy będące zadaniami gminy. Jeżeli chciałbyś zorganizować ciekawe wydarzenie kulturalne, wiesz jak zwiększyć bezpieczeństwo, jeżeli chcesz coś zaproponować młodzieży, masz pomysł na ciekawą inicjatywę dla seniorów, chciałbyś rozwiązać jakiś problem oświaty, marzysz aby młodsze dzieci miały szansę bezpiecznie bawić się w Twojej okolicy na rolkowisku lub placu zabaw, lub po prostu od lat walczysz o wyremontowanie kawałka chodnika, zamontowanie lampy ulicznej, pomalowanie klatki schodowej lub elewacji budynku komunalnego, czy nawet o zwykłą ławkę lub ciekawe zaaranżowanie wolnej przestrzeni - to właśnie teraz możesz to osiągnąć.
Wartość proponowanego pomysłu nie może przekraczać 200.000zł

Pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego w 2015r.
Pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego w 2014r.


Jak zgłosić swoje zadanie do budżetu miasta

Należy wypełnić prosty formularz (do pobrania w Kancelarii Ogólnej ratusza lub w internecie). W formularzu opisuje się proponowane zadanie.

Następnie należy zebrać poparcie minimum 15 dorosłych mieszkańców Lęborka.

Formularz i listy poparcia należy do 31 marca złożyć w ratuszu.

Zobacz: Fromularz zgłoszenia wniosku i lista poparcia(wersja od marca 2016)

Unikaj błędów:
Pamietaj że:
 • wszystkie rubryki formularza musza być wypełnione
 • nazwy zadania na formularzu zgłoszeniowym i listach poparcia muszą być identyczne
 • podpisy mogą składać tylko lęborczanie mający czynne prawo wyborcze
 • lepiej miec nadwyżkę podpisów
 • należy unikac błędów w PESEL-ach oraz podawać pełne adresy popierających (ze słowem Lębork)
 • dobrze (bezpiecznie) trzeba oszacować koszt zadania
 • jeżeli planujesz zadanie nie na terenie miejskim to zadbaj o pisemną zgodę posiadacza terenu
 • upewnij się (zapytaj), że Twój pomysł nie jest sprzeczny z innymi zamierzeniami Miasta ujętymi w uchwałach Rady
 • upewnij się, że Twój pomysł należy do zadań samorządu
 • sprawdź czy pomysł nie narusza innych przepisów prawa


  Mieszkańcy zagłosują na wnioski
  Dorośli mieszkańcy Lęborka będą głosowali w wyznaczonych dniach kwietnia na poszczególne zgłoszone zadania, zweryfikowane wcześniej pod kątem ich zgodności z wymogami prawa przez komisję, która sprawdzi czy formularze są prawidłowo wypełnione, czy są prawidłowe listy poparcia, czy wnioski dotyczą zadań, które miasto może realizować

  Każdy będzie mógł zagłosować na dwa zadania z listy.

  Do realizacji przejdą zadania, które w głosowaniu otrzymają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków.
  Od 2016 roku stworzono dwie odrębne pule.
  - Pierwsza pula obejmuje 150.000 zł z przeznaczeniem na projekty małe, o jednostkowej wartości do 50.000 zł.
  - Druga pula obelmuje 850.000 zł z przeznaczeniem na projekty duże, o jednostkowej wartości do 200.000 zł.

  Zobacz: Karta do głosowania

  Zobacz też:
  Wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego w 2015r.
  Wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego w 2014r.

  Ważne terminy
  Szczegółowy terminarz działań podeje do publicznej wiadomości burmistrz.
  Burmistrz ogłasza termin rozpoczęcia naboru wniosków, termin ich składania oraz termin głosowania tak.
  Zobacz: Ogłoszenie ws. budżetu obywatelskiego na 2016 rok


  Gdzie uzyskać pomoc
  Radą i wsparciem służą członkowie Stowarzyszenia Lęborski Budżet Obywatelski.
  Są do dyspozycji pod telefonami (698-497-324, 536-512-819, 696-702-072) za pośrednictwem internetu (budzetlebork@gmail.com), a także na zbiorowych warsztatch. Jedno z takich spotkań odbyło się w sali "przystanek kultura" na dworcu PKP. Zobacz: Relacja ze spotkania 4.02.2015 (FOTO: źródło lbo.lebork.pl)
  Zobacz też:
  Uchwała ws. Budżetu Obywatelskiego (wersja od 1.02.2016)
  Stowarzyszenie Lęborski Budżet Obywatelski (Stowarzyszenia założone przez pomysłodawcę Budżetu Obywatelskiego - Arkadiusza Mielewczyka)
  Budżetu obywatelski - strona tematyczna
  (Strona prowadzona przez Urząd Miasta)


  Od Arka do Jacka - sprawa od kuchni
  Od Arka Mielewczyka, mieszkańca Lęborka, sprawa się zaczęła.
  Opracował on i dostarczył radnym PiS (Jarosław Walaszkowski, Zbigniew Rudyk, Leszek Leciejewski) projekt uchwały ws. Budżetu Obywatelskiego dla Lęborka. W drugiej połowie listopada 2013 roku radni ci skierowali projekt do Rady Miasta Lęborka.

  Kierowana przeze mnie Komisja Gospodarki Miejskiej pod koniec listopada 2013 złożyła wniosek o uwzględnienie w projekcie budżetu miasta na 2014 kwoty 1.000.000 zł na cele Budżetu Obywatelskiego. Wniosek ten został jednak nieprzychylnie zaopiniowany przez Komisję Budżetową a na sesji budżetowej w dniu 17.12.2013r. nie został uwzględniony. Jednocześnie większość radnych nie poparła wniosku radnych PiS o wprowadzenie do porządku obrad tamtej sesji uchwały o Budżecie Obywatelski, chociaż posiadała ona opinię radców prawnych o poprawności formalno-prawnej.
  Tak więc rok 2013 zakończyliśmy bez zielonego światła dla Budżetu Obywatelskiego.

  Trudno jednak było odwlekać tę sprawę, dlatego po Nowym Roku radni PiS wsparci przez ranych Bożenę Pobłocką, Jana Przychodę, Macieja Szredra i Włodzimierza Klatę złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w celu rozstrzygnięcia kwestii Budżetu Obywatelskiego. Do projektu uchwały swoje drobne uwagi natury porządkującej wypracował burmistrz i Komisja Gospodarki Miejskiej.
  W dniu 8.01.2014 zainteresowani radni zaprosili Pana A.Mielewczyka na konsultacje, który z otwartością i zrozumieniem przyjął poprawki burmistrza i Komisji Gospodarki Miejskiej.

  Na sesji nadzwyczajnej w dniu 9.01.2014r. po czterogodzinnej debacie 13 radnych poprało projekt i była to wystarczająca większość.
  I tu wielki ukłon dla radnych PiS oraz tych radnych, którzy poświęcili swój czas na indywidualne dyskusje oraz umożliwili mi wystąpienie w tej sprawie na Komisji Polityki Społecznej oraz Na Komisji Strategii i Rozwoju - chociaż nie jestem członkiem tych komisji.

  I tak oto mamy w Lęborku Budżet Obywatelski. :)

  Może warto dodać, że na sesji nadzwyczajnej zaczęły pojawiać się kolejne wnioski, a nawet propozycje odsunięcia w czasie decyzji ws. Budżetu Obywatelskiego. Ostatecznie poza kilkoma technicznymi korektami radni uwzględnili wniosek Haliny Łukian, a dotyczący wydłużenia o 14 dni okresu weryfikacji wniosków przez powołaną przez burmistrza komisję.

  Odrzucono, i chyba słusznie, m.in. wnioski o zniesienie obowiązku głosowania tajnego i bezpośredniego, oraz o umożliwienie głosowania przez internet.

  W moim przekonaniu zaniechanie zapewnienia warunków do tajności głosowania oraz ryzykowne otworzenie furtki do głosowania przez osoby niepowołane, szczególnie w przypadku głosowania internetowego, na chwilę obecną znacznie utrudniłoby dotrzymanie właściwych standardów demokracji i wiarygodności wyników głosowania. Na dzień dzisiejszy bez poważnych nakładów finansowych i zabiegów organizacyjnych zapewnienie rzetelnego i tajnego głosowania przez internet jest bardzo trudne do spełnienia. Widzimy jak powszechne i łatwe są ataki hakerów nawet na serwery Pentagonu. Widzimy jakie niewiarygodne wyniki zapadają w różnych plebiscytach internetowych. Może w przysłości ...

  Pewnie obecna uchwała nie jest idealna, ale myślę, że jest wystarczająco dobra, aby przynieść korzyści mieszkańcom. Odwlekanie decyzji uniemożliwiłoby spokojne wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego jeszcze w bieżącym roku i stałby się on wyłącznie narzędziem w jesiennej kampanii wyborczej. Jeżli roczne doświadczenie podpowie nam jakieś zmiany, to zawsze można do tematu wrócić.

  Na zakończenie przechodzimy do Jacka, dokładniej Pana Jacka Karcza. To on obserwując jako mieszkaniec zmagania radnych na sesji zasugerował mi w przerwie, że ideę Budżetu Obywatelskiego trzeba wyłożyć mieszkańcom prostym językiem. I stąd niniejszy tekst. Dziękuję Panie Jacku.


  Polecam też:
  lebork.info24.pl
  LeborkNEWS.pl cz.2
  LeborkNEWS.pl cz.1